Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Festiwal Melodie Bożych Trąb

Czcionka:

W dniach 25-27 listopada 2016 Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował Festiwal Zbliżenia Kultur "Melodie Bożych Trąb", na którym tacy artyści i formacje, jak Alicja i Jacek Hałasowie, Iwona Kopiwoda, Andrzej Klejzerowicz, Robert Lipka, Jan Kania, Kazimierz Soszka, Adam Strug, Krzysztof Trebunia-Tutka, Michał Wycech, Olena Yeremenko, Kapela Łochowska, Kapela Hałasów, Kapela Huculska i Kapela Lipy, porwali uczestników w świat wiejskiej muzyki, tańca, ludowych pieśni, archaicznych technik gry na akordeonie, harmonii pedałowej oraz ligawce i trombicie. Te trzy późnojesienne dni wypełniły warsztaty muzyki i pieśni ludowych oraz tańców tradycyjnych, całonocne zabawy, konferencja naukowa, dyskusje, projekcje filmowe, spotkania ze specjalistami i utalentowanymi amatorami, wystawa i targowisko instrumentów, a także bożonarodzeniowy jarmark. Niedziela poświęcona była nizinnym dętym instrumentom drewnianym, czyli ligawkom, zjawisku, które stanowi swoisty ewenement na skalę europejską. Na XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawkach przyjechali z całego pogranicza najlepsi wiejscy legacze. 34 uczestników było podzielonych na cztery kategorie wiekowe: kategoria I dzieci do lat 10, kategoria II młodzież do lat 20, kategoria III dorośli do lat 60, kategoria IV dorośliseniorzy powyżej 60 lat. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Piotr Dorosz przewodniczący jury, prof. Piotr Dahlig, Andrzej Klejzerowicz i Roman Kryst. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne (w kategorii II-IV) i rzeczowe (dzieci w kategorii I). Oceniane były poprawność wykonania określonej melodii adwentowej, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne. Laureatami XV Mazowieckiego Konkursu Gry na Ligawce zostali:

 

W kategorii I - dzieci do lat 10 (nagrody rzeczowe):

 • 1. MICHAŁ MALISZEWSKI
 • 2. BARTOSZ KOROŚ

 

W kategorii II młodzieży do lat 20:

 • I miejsce (500 zł) MATEUSZ SZADKOWSKI
 • II miejsce (350 zł) MATEUSZ BURZYŃSKI
 • III miejsce (250 zł) DARIUSZ OLESZCZUK

 

W kategorii III dorośli do 60 roku życia:

 • I miejsce (700 zł) PAWEŁ BROCHOCKI
 • II miejsce (600 zł) RAFAŁ GAŁAGUZ
 • III miejsce (500 zł) MATEUSZ ZALEWSKI

 

W kategorii IV dorośli seniorzy powyżej 60 lat:

 • I miejsce (700 zł) PIOTR BONDARCZUK
 • II miejsce (600 zł) ROMAN BROCHOCKI
 • III miejsce (500 zł) TADEUSZ AUGUSTYNIAK

 

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i gratulacje od członków jury. Finałem tego wydarzenia były premiera filmu „Instrumenty z duszą” w reżyserii Piotra Baczewskiego, projekcja filmu "Ligawki w Kalonce" w reż. Piotra Baczewskiego, niezwykłe koncerty Alicji i Jacka Hałasów, Roberta Lipki, Krzysztofa Trebunia-Tutki oraz Kapeli Huculskiej. Wszystkie te działania miały na celu prezentację instrumentów, przekazanie doświadczenia i wiedzy na temat pieśni, muzyki i tańców ludowych uczestnikom warsztatów i gościom Festiwalu. 

AKTUALNOŚCI:

XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb

Utworzono dnia 28.10.2016

Festiwal Zbliżenia Kultur – XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb”

 

25-27.11.2016, MiGOK Łochów - Pałac Łochów

 

 

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na Festiwal Zbliżenia Kultur – XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb”, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada. To trwające trzy dni wydarzenie obfitować będzie w liczne atrakcje, zaplanowane są m.in.: wystawa poświęcona ligawkom i innym instrumentom dętym drewnianym, konferencja naukowa, warsztaty budowy ligawek i gry na nich, warsztaty pieśni, muzyki i tańców tradycyjnych. Zostanie również zorganizowany cykl koncertów z muzyką ludową i zaprezentowane tańce w wykonaniu Taboru Podlaskiego. W projekcie wezmą udział twórcy ludowi i znawcy tematu: Piotr Dahlig, Jacek Hałas, Andrzej Kajzerowicz, Iwona Kopiwoda, Apolonia Nowak, Adam Strug, Krzysztof Trebunia-Tutka i wielu innych. Wszystkie te działania mają na celu prezentację instrumentów, przekazanie doświadczenia i wiedzy na temat pieśni, muzyki i tańców ludowych uczestnikom warsztatów i gościom Festiwalu. Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie promowane przez następujące media: „Kurier W”, „Tygodnik Siedlecki”, „Głos Węgrowa i Okolic”, „Węgrowskie Bądźmy Razem”, Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl, Radio FaMa (Wołomin), portal folk24.pl, stronę i portale społecznościowe MiGOK, Urzędu Miejskiego w Łochowie i Starostwa Powiatu Węgrowskiego, zostaną również wydrukowane plakaty, zaproszenia i ulotki. Ponadto organizator zamierza nagrać płytę z muzyką legaczy oraz wydać folder pofestiwalowy. Działania te adresowane są do szerokiego grona odbiorców.

 

 

 

czytaj dalej na temat: XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb

XIII Konkurs gry na ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb”

Utworzono dnia 03.12.2014

W  niedzielę 30 listopada mieszkańcy Łochowa usłyszeli kolejny raz dźwięk ligawki podczas XIII Konkursu gry na ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanego przez MiGOK w Łochowie. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i Burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła.

            Zgodnie z tradycją Adwent to czas legaczy, którzy przez cztery niedziele wyciągają swoje niezwykłe instrumenty i zachęcają całe rodziny do wspólnego grania. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował dla osób ceniących tę tradycję konkurs gry na ligawce, dołączając do tego święta inne kulturalne wydarzenia. Program minionej niedzieli obejmował ponadto Łochowski Jarmark Bożonarodzeniowy oraz koncerty ościennych zespołów: „Gwizdalanki”, „Łochowian” i „Kapeli Łochowskiej”. Podczas Jarmarku można było nabyć: ozdoby oraz dekoracje świąteczne, ligawki, nalewki, biżuterię, wyroby z gliny oraz zaprojektować swój własny wzór haftu. Panie z działającego przy MiGOK w Łochowie Związku Emerytów i Rencistów zachęcały do skosztowania własnoręcznie przyrządzonych specjałów adwentowych.

            Kluczowym punktem programu było przesłuchanie uczestników konkursu ligawkowego. Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe: do lat 10, młodzież - do lat 16 i dorośli - od lat 16. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Magdalena Kamińska – przewodnicząca jury oraz Roman Kryst. Przewodnicząca przed występem wszystkich konkursowiczów przypomniała zasady i wyjaśniła, iż w wyborze laureatów będą stawiać na: jak najpiękniejszą melodię adwentową, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne. W tym roku w Konkursie wzięło udział niewielu uczestników w kategorii do lat 16. Niewielka frekwencja legającej młodzieży spowodowana jest brakiem wolnego czasu i możliwości pobierania nauki gry na tym wyjątkowym instrumencie od starszego pokolenia, którego z każdym rokiem coraz bardziej ubywa. Jak co roku jury w kategorii do lat 10 przyznało wszystkim uczestnikom nagrody rzeczowe, motywując ich tym samym do dalszego kultywowania tej wspaniałej adwentowej tradycji.

            Laureatami XIII Konkursu Gry na Ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb” zostali:

W kategorii do lat 16:

I miejsce – nie przyznano

II miejsce Mateusz Kurowski

III miejsce Gabriela Koroś

W kategorii od lat 16:

I miejsce Roman Brochocki

II miejsce Mateusz Zalewski

III miejsce Piotr Jarosław Kamiński

            Zgodnie z Regulaminem Konkursu Gry na Ligawce, jury ma możliwość rozdysponować nagrody pieniężne w powyższych kategoriach w inny sposób. W związku z tym, przyznano wyróżnienia finansowe w kategorii od lat 16:

Wyróżnienia otrzymali:

Andrzej Zembrowski, Eugeniusz Szymaniak oraz Kamila Kamińska.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i gratulacje od członków jury.

            Po emocjonującym konkursie wszyscy mogli ogrzać się przy ciepłej babie ziemniaczanej,  herbacie/kawie w MiGOK-owskiej kawiarence.

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

Ludowe Brzmienie Bożych Trąb, XII edycja Konkursu Gry na Ligawce 8.12.2013

Utworzono dnia 08.12.2013

8 grudnia w ramach cyklu Ludowe Brzmienie Bożych Trąb odbyła się XII edycja Konkursu Gry na Ligawce, który stał się już tradycją dla mieszkańców Łochowa. W tym roku poza konkursem wystąpił zespól POCHWALONE, a goście mogli obejrzeć bogatą w wyjątkowe zbiory...

czytaj dalej na temat: Ludowe Brzmienie Bożych Trąb, XII edycja Konkursu Gry na Ligawce 8.12.2013

Festiwal Melodie Bożych Trąb 2016

Utworzono dnia 20.01.2017, 11:17

Fot. Grzegorz Śledź

Pogoda

Kalendarium

Wrzesień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Polityka Prywatności

Nawigator

Ta strona używa mechanizmu „cookies” tzw. ciasteczek. Więcej informacji oraz przykład jego wyłączania dostępny jest na stronie (polityka ciasteczek). Kontynuując korzystanie ze strony zgadzacie się Państwo na działanie mechanizmu ciasteczek.

Polityka Prywatności

Niniejsza polityka prywatności dotycząca gromadzenia i przetwarzania danych osobowych ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób chronimy dane dotyczące osób odwiedzających tę witrynę. „Oświadczenie o Prywatności” złożone w przedmiotowej polityce ma zastosowanie wyłącznie do określonych stron internetowych Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w łochowie oraz podmiotów jemu podległych.

Administrator

Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych zbieranych przez witrynę  http://www.lochow.naszgok.pl jest Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, 07-130 ochów ul. 1 Maja 22, 07-130 Łochów NIP 824-11-97-787,REGON ; 000566345, iod.migok@gmail.plwww.lochow.naszgok.pl ,

Wszelkie pytania dotyczące „Oświadczenia o Prywatności”, gromadzenia i przetwarzania danych osobowych użytkowników witryny prosimy kierować do naszego Inspektora Ochrony Danych na adres: iod.migok@gmail.pl

Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna nie wymusza na użytkownikach obowiązku podawania swoich danych osobowych, aby móc z niej skorzystać. Jednakże za jej pośrednictwem mogą być gromadzone dane osobowe dobrowolnie udostępniane przez użytkowników dla celów statystycznych, dokonania zakupów za naszym pośrednictwem korzystamy z programów  Facebook,  Mail, które służą nam do rejestrowania aktywności użytkowników.

Za każdym razem zgoda na przetwarzanie danych osobowych zostanie pozyskana od użytkownika zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych, a administrator poinformuje użytkownika o zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych przed ich pozyskaniem i rozpoczęciem przetwarzania.

Informacje na temat plików cookies

Dla potrzeb zarządzania witryną i usprawnienia nawigacji administrator może używać plików cookies (małych plików tekstowych zapisywanych w przeglądarce użytkownika). Nie zbieramy, ani nie przechowujemy pojedynczych plików cookies w formie nie połączonych za sobą. Dla celów funkcjonalnych mamy dostęp wyłącznie do pochodzących z cookies danych połączonych ze sobą.

Dodatkowe informacje na temat wykorzystywania przez nas plików cookies umożliwiających rejestrowanie aktywności w witrynie oraz możliwości ich kontrolowania przez użytkowników podano w „Informacji o plikach cookies”.

Bezpieczeństwo informacji

Wprowadziliśmy określone standardy technologii i bezpieczeństwa operacyjnego w celu ochrony informacji dostarczonych przez osoby odwiedzające Witrynę przed nieupoważnionym dostępem, ujawnieniem, modyfikacją lub zniszczeniem.

Modyfikacja informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych

Zastrzegamy sobie prawo do dokonywania zmian okresowych, uznaniowych modyfikacji niniejszego „Oświadczenia o prywatności”. Z chwilą jego aktualizacji informacje o tym wraz z datą jej wprowadzenia podamy na górze strony. W takim przypadku zmienione „Oświadczenie prywatności” będzie mieć zastosowanie do użytkowników i przekazywanych przez nich danych począwszy od daty aktualizacji.

Ochrona prywatności dzieci

Wiemy, jak ważna jest ochrona prywatności dzieci w Internecie. Witryna nie została zaprojektowana z myślą o dzieciach poniżej szesnastego roku życia i nie jest dla nich przeznaczona. Nasza polityka nie przewiduje celowego gromadzenia danych, dotyczących dzieci poniżej szesnastego roku życia.